drukuj
800 tys. zł na drogi w Polichnie
12/08/2019

Kolejne 800 tys. zł ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz Gminie Nakło nad Notecią.

Środki te mają być przeznaczone na przebudowę dróg w Polichnie zniszczonych w wyniku nawałnicy w sierpniu 2017 r.

W ramach wsparcia państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w województwie kujawsko-pomorskim realizowane będą kolejne dwa zadania:

  • przebudowa odcinka drogi gminnej nr G090339C w miejscowości Polichno łączącej się z drogą powiatową nr 1921C o długości 250 m (dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł),
  • przebudowa odcinków drogi gminnej w miejscowości Polichno łączących się z drogą powiatową nr 1921C o długości 439 m (dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł.).


Dzięki temu pula środków przekazanych przez rząd w 2019 r. wzrasta do 53,8 mln. 

W uroczystości wręczenia promesy w świetlicy wiejskiej w Polichnie, oprócz wojewody, udział wzięli minister Łukasz Schreiber, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wiśniewski, Sołtys Gorzenia Jerzy Mrówczyński, a także Prezes OSP Polichno Marek Balcer.

12 sierpnia mija druga rocznica od dnia, gdy w 2017 roku przez województwo kujawsko-pomorskie przeszła tak tragiczna w skutkach nawałnica – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazując na ręce burmistrza promesę.

Do dzisiaj odbudowujemy te tereny i odbudowujemy je z sukcesem. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, MSWiA, widzi potrzebę wspierania tych, którzy ucierpieli, nie tylko w momencie, kiedy ta tragedia miała miejsce i krótko po niej, lecz także w czasie dłuższym. Jesteśmy tutaj z mieszkańcami, z samorządami po to, by ich wspierać, a ja mam zaszczyt uczestniczyć w tych działaniach – powiedział.

Z kolei minister Łukasz Schreiber wyraził radość, że dotychczasowa pomoc dla Miasta i Gminy Nakło nad Notecią spożytkowana była w sposób wzorowy i zapewnił, że pomoc rządu dla samorządów w dalszym ciągu będzie realizowana.

Było, jest i będzie naszą zasadą, żeby w takich sprawach, jak tragedia wielu ludzi w wyniku nawałnicy, niezależnie od zainteresowania mediów ogólnopolskich, pomagać i pamiętać o tym, co się dzieje. Na wasze ręce przekazujemy te promesy z pełnym przekonaniem, że tak jak zwykle, inwestycje w Nakle będą przeprowadzone bardzo sumiennie. Mam nadzieję, że mieszkańcy widzą i sami mogą ocenić, jak się zmienia ich gmina i cieszę się, że ta cegiełka wsparcia ze strony rządu może być dołożona – mówił.

Burmistrz Sławomir Napierała przypomniał, że pierwsze rządowe środki trafiły do gminy już dwa dni po nawałnicy.

Po tej tragedii od początku były wyciągnięte do gminy Nakło nad Notecią pomocne ręce ze strony ministra Łukasza Schreibera i wojewody Mikołaja Bogdanowicza, z którego pomocą już dwa dni po nawałnicy otrzymaliśmy pierwsze środki wsparcia. Jeśli mówimy o nawałnicy, to chcę podkreślić, że bezpośrednia pomoc dla mieszkańców gminy to kwota 3 mln zł, która trafiła za pośrednictwem wojewody na odbudowę zniszczonych domostw i około 4 mln zł na odbudowę dróg – zakończył.