drukuj
Blisko 10 milionów na drogi gminne i powiatowe
26/07/2019

Kolejne promesy w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wręczył dziś przedstawicielom samorządów Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Łącznie na sześć inwestycji przyznano blisko 9.850.000 zł rządowego dofinansowania. W uroczystości wręczenie promes uczestniczył również poseł na Sejm RP Piotr Król.

Jako pierwszy głos zabrał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz:

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny będziemy mogli wręczać promesy dla terenów zniszczonych podczas nawałnicy, która przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie w sierpniu 2017 roku. Myślę, że strona rządowa, ale również samorządowa, zdały wówczas egzamin. Cieszę się, że jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski przez te ostatnie dwa lata mogłem z państwem współpracować i pomagać mieszkańcom, którzy potrzebowali tej pomocy, ale również instytucjom, w tym przede wszystkim samorządom. Cieszę się, że potrafimy przeobrazić ten trudny moment w sukces. – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Poseł na Sejm RP Piotr Król podzielił się z zebranymi osobistą refleksją. Wspomniał sytuację, której sam był świadkiem, gdy po nawałnicy jeden z poszkodowanych, po prowizorycznym zabezpieczeniu własnego domostwa, jako strażak OSP ruszył na pomoc tym, którzy bardziej ucierpieli.

Wobec żywiołu jesteśmy bezradni. Jedynym, co możemy mu przeciwstawić jest to, że robimy coś wspólnie. Mam głębokie przekonanie, że tylko współpraca rządu, samorządu i społeczeństwa daje nam szansę, aby przeciwstawić się żywiołowi. Wszystkim samorządowcom ziemi nakielskiej, sępoleńskiej i tucholskiej serdecznie za tę współpracę dziękuję – mówił Piotr Król.

W imieniu samorządów głos zabrał Wójt Gminy Cekcyn Jacek Brygman:

Nikomu nie życzymy tego co się stało na naszym terenie podczas nawałnicy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że bardzo ścisła, czasami trudna, współpraca od samego początku w 2017 roku przyniosła efekty. Nie zostaliśmy zostawieni sami sobie także w roku 2018 i 2019. W tych terenach tak dużego wsparcia nigdy nie było. Serdecznie za to stronie rządowej dziękujemy.

Całkowita kwota przekazana w latach 2016 - 2019  na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, które nawiedziły teren województwa kujawsko-pomorskiego oraz na działania zapobiegawcze w obszarze ochrony przeciwpowodziowej  wyniosła  ponad 163 mln zł.

W bieżącym roku wsparcie Rządu RP dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi  łącznie 52.667.366 zł.  Środki te pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa – 31.680.000 zł, oraz z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w kwocie 20.987.366 zł.

Warto przypomnieć, że dzięki wsparciu Rządu w maju bieżącego roku, w tutejszym urzędzie, przekazano środki w kwocie ponad 42 mln zł, które trafiły do powiatów i gmin naszego województwa, to w efekcie - 25 promes na realizację ponad  60 zgłoszonych zadań.

Dzisiaj wręczono kolejne 6 promes na kwotę 9,8  mln zł, dzięki czemu pula środków przekazanych przez rząd wzrasta do 52 mln

Beneficjentami obecnego rozdania są: Powiat Nakielski – 2.450.000 zł na odbudowę drogi powiatowej Sadki – Samostrzel – Gromadno, Powiat Sępoleński - 3.400.000 na przebudowę drogi powiatowej relacji Obodowo – Sośno – Wierzchucin Królewski, Powiat Tucholski - 900.000 na przebudowę drogi powiatowej nr 1021C,  Gmina Tuchola - 700.000 na przebudowę drogi gminnej nr 010711C ul. Bractwa Kurkowego w Tucholi, Miasto i Gmina Nakło nad Notecią - 800.000 na przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Karnówko oraz Gmina Cekcyn - 1.600.000 na przebudowę drogi gminnej relacji Nowy Sumin – Cekcynek.