drukuj
Chlubne tradycje wojskowe
20/05/2019

W Inowrocławiu stacjonuje najstarsza jednostka śmigłowców w polskich siłach zbrojnych. Mowa o 56. Bazie Lotniczej (wchodzącej w skład 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych). Z okazji święta jednostki na lotnisku w Latkowie już po raz siódmy zorganizowano Kujawski Piknik Śmigłowcowy.

Dziś polscy lotnicy dbają o bezpieczeństwo nie tylko naszej Ojczyzny, ale także o pokój innych krajów w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO. Ważną rolę odgrywają tu żołnierze i pracownicy 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. To od Waszej codziennej służby zależy bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Na lotnisku w Latkowie atrakcji nie brakowało. Działo się na ziemi i w powietrzu. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających wystawę sprzętu wojskowego. Zaprezentowano m.in.: transportery opancerzone Rosomak, 152 mm armatohaubicę, wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, samobieżny moździerz M120K RAK, wozy bojowe BWP1 czy patrol rozminowania.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak dynamiczne pokazy powietrzne. Podczas defilady powietrznej i pokazów zaprezentowały się śmigłowce Mi-2, W-3PL Głuszec czy Mi-24, samolot C-130E Herkules i wiatrakowiec Tercel. Uwagę publiczności przykuły także pokazy ratownictwa morskiego na śmigłowcu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, pilotażu indywidualnego śmigłowca Mi-24 oraz akrobacji na samolotach TS-11 zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.