drukuj
Dwa lata po nawałnicy
12/08/2019

Mijają 2 lata od tragicznej w skutkach nawałnicy, która przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie. Był to duży sprawdzian dla przedstawicieli władzy rządowej, samorządowej, służb i mieszkańców.

Z perspektywy 2 lat uważamy, że zdaliśmy ten egzamin. Był to czas bardzo wytężonej pracy. Nawałnica zniszczyła 10 tys. budynków, ucierpiało ponad 5 tys. rodzin. Zrujnowanych zostało wiele hektarów pól, lasów i dróg.

Polski rząd przeznaczył jak dotąd rekordowe 300 mln zł wsparcia na odbudowę domów i budynków gospodarczych, pomoc rolnikom, właścicielom lasów i samorządom. Środki te pozwoliły na odbudowę 136 km dróg gminnych i powiatowych. To bardzo realna i widoczna pomoc - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dzięki dodatkowym wpływom z budżetu państwa, gmina Sośno, która najbardziej ucierpiała w wyniku nawałnicy, jest teraz jedną z najbogatszych w Polsce. Wybudowaliśmy tam 40 km dróg.

Ogromną rolę w tych trudnych dniach odegrały wszystkie służby. Dziękujemy przede wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, strażakom ochotnikom, którzy razem z wojskiem pomagali przywrócić prąd mieszkańcom i odblokować drogi dojazdowe. Dziękujemy samorządowcom za wzorową współpracę.

Nie życzymy sobie kolejnych tego typu zdarzeń, ale po tych doświadczeniach jesteśmy do nich lepiej przygotowani.