drukuj
O Programie 500+ w Inowrocławiu
09/07/2019

Dzisiaj, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz spotykał się z dziennikarzami oraz mieszkańcami Inowrocławia. Wizyta przedstawiciela rządu w terenie w powiecie inowrocławskim związana była z akcją informacyjną programu Rodzina 500+.

Do tej pory do powiatu inowrocławskiego z Programu 500+ trafiło 312 milionów złotych. Jest to niebagatelna kwota, która zmieniła życie inowrocławian oraz mieszkańców poszczególnych gmin powiatu inowrocławskiego - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas briefingu prasowego.

Dotychczas w powiecie inowrocławskim z programu Rodzina 500+ korzystało 9.699 rodzin, czyli 14.723 dzieci. Po zmianach, czyli już od 1 lipca świadczenie będzie otrzymywało 28.391 dzieci. Na ten cel od 1 lipca do 31 grudnia z budżetu państwa do gmin powiatu inowrocławskiego zostanie przekazane 86.193.402 zł. W skali kraju w roku 2019 program Rodzina 500+ będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Dzięki programowi udało się zlikwidować wstydliwe obszary biedy, ale program miał także wpływ na ograniczenie problemów demograficznych. Nasze województwo i powiat inowrocławski niestety liderują, jeżeli chodzi o niskie wskaźniki demograficzne i dlatego ten program jest tutaj tak bardzo potrzebny – dodał przedstawiciel Rządu w terenie.

W tej chwili w województwie zostało złożonych 91 tysięcy wniosków, z tego 6200 w powiecie inowrocławskim. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ciągu jednego tygodnia rodzice złożyli już, w skali kraju, ponad 1,74 mln wniosków.

Mówimy także o rozszerzeniu tego programu. Od 1 lipca program obowiązuje również na pierwsze dziecko. Już można składać wnioski elektronicznie. Zależy nam na tym, żeby rodziny jak najszybciej składały wnioski, żeby pieniądze jak najszybciej trafiały na ich konta. Droga elektroniczna znacząco skraca czas, który jest potrzebny by tego dokonać. Liczymy na to, że do końca miesiąca jak najwięcej tych wniosków zostanie złożonych i jak najwięcej informacji będzie przez ośrodki pomocy społecznej wysłane do beneficjentów tego programu – tłumaczył wojewoda.

W ostatnich dniach prasa informowała o osobach, które próbują wykorzystać i naciągnąć rodziców. Osoby te oferują w Internecie przyspieszenie procesu składania wniosku. Jest to ewidentna próba wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych.

Apeluję, żeby nie korzystać z pomocy pośredników. Jeśli mamy trudności, proszę udać się do odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej lub telefonować do urzędu wojewódzkiego, gdzie pracownicy w sposób kompetentny nam pomogą. Ważne jest również to, żeby rodzice, którzy już wcześniej korzystali z programu, składali teraz wniosek na wszystkie dzieci, a nie tylko na to jedno, które dotychczas świadczenia nie miało – przestrzegał wojewoda.

Pierwsze wypłaty mogą nastąpić jeszcze w lipcu. Mam nadzieję, że tu, w powiecie inowrocławskim te pieniądze zostaną szybko wypłacone – zakończył wojewoda.

Po zmianach, które weszły w życie 1 lipca samorządy nie wydają już decyzji administracyjnych, tylko przekazują informację o tym, że środki zostały przyznane. To duże ułatwienie dla samorządów. Zniesione zostało również kryterium dochodowe, co również wpływa na szybsze rozpatrywanie wniosków i przekazywanie środków.